Ziyaretçi ve Refakatçi Kuralları


+A A-


ZİYARETÇİ KURALLARI

Hastanemizde her gün 08:00/22:00 saatleri arasında hasta ziyareti yapılmaktadır.

Hastalarımızın sağlığı ve tedavilerin aksamaması için ziyaretçilerin dışarıdan getirdiği kokulu yiyecek ve içecekler kabul edilmemektedir.

Hastanemizde enfeksiyon riski ve çocukların psikolojik olarak olumsuz etkilenmesi nedeniyle

12 yaşın altındaki çocukların hasta ziyaretinde bulunmamaları konusunda aileler bilgilendirilmelidir.

Enfeksiyon kapma riskine karşı ziyaretçilerin hastaya ait eşyaları kullanmaması, hasta yataklarına oturmaması gerekmektedir.

Hastanızın sağlığı için ziyaret sürelerini kısa tutmaya özen gösteriniz.

Hastanemizde tedavi alan diğer hastalarımızın rahatı açısından hasta odasına ikiden fazla sayıda ziyaretçinin girmemesi, gürültü yapılmaması konusunda hassas davranılmalıdır.

Hastalarımızın tedavi ve muayene işlemleri sırasında ziyaretçilerin odadan çıkarak hasta mahremiyetine özen göstermesi beklenmektedir.

Ziyaret öncesi ve sonrası mutlaka ellerinizi yıkayınız.

Hastalarımızın ziyareti tıbbi nedenlerle hekimi tarafından yasaklandıysa ziyaret konusunda ısrar edilmemesi rica edilmemektedir.

Ziyaret sırasında hastanın oda kapısında ‘Ziyaret Yasaktır’ uyarı yazısı gördüğünüzde hemşire ile görüşmeden hasta odasına girmeyiniz. Hastalarımızı enfeksiyondan korumak amacıyla hasta odalarına çiçek kabul edilmemektedir.

Ziyaretçilerimizin hastane içinde ve hastane yönetimi tarafından belirlenen alanlar dışında sigara içmesi kesinlikle yasaktır.

REFAKATÇİ KURALLARI

Hastanemizde refakatçilerin kalması için uygun koşullarımız sağlanmıştır. Hastanıza refakatçi gerekip gerekmediği konusunda doktorunuz sizi bilgilendirir. Refakatçilerin hastanemizin tüm kurallarına uyması beklenir.

Refakatçilerin hastalarının bakımına sadece doktorun ve hemşirenin izin verdiği ölçüde yardım etmesi beklenir.

Refakatçinin, hastanın güvenliği açısından doktor ve hemşirelerin bilgisi dışında her hangi bir uygulamada bulunmamalıdır.

Hemşirelerce verilen hasta bakım eğitimi kurallarına uyulmalıdır.(El hijyeni, düşme riski eğitimi)

Hastasının yanından ayrılacağı durumda ve refakatçi değişimlerinden hemşireye haber verilir.

Size ve hastanıza huzurlu bir ortam sağlayabilmemiz için, hasta odası ve servis koridorlarında yüksek sesle konuşmamanız, gürültü yapmamanız gereklidir.

Ayrıca odalarınızda bulunan televizyonların başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde kullanılması gerekmektedir. .Refakatçi değişimlerinden servis hemşireleri haberdar edilmelidir.

Refakatçiler ilgili hekim ya da hemşire istemi dışında, hastaların hastane dışına çıkarmamalı veya yatağını değiştirmemelidir.

Refakatçiler, hekim ya da hemşireye danışmadan hastaya hiçbir müdahalede bulunmamalı, yiyecek, içecek verilmemelidir.

Refakatçiler hastane içinde tütün ve alkol kullanmamalıdır.